Düşük Proteinli Ürünler

Düşük Proteinli Ürünler

Düşük Proteinli Diyet Nedir?

Düşük proteinli  diyet, tükettiğiniz protein miktarını kısıtlamanızı sağlar, böylece günlük kalorilerinizin % 4-8'ini size kazandırır.
Bu, kalori tüketiminize bağlı olarak  günde 20-50 gram arası bir protein demektir.
Ortalama bir kişinin günlük kalorisinin  en az % 10-15'ini proteinden alması önerilir. Bu miktar sporcular, yaşlı yetişkinler ve belirli sağlık sorunları olan kişiler için artabilir. (Doktorunuza danışınız)

Düşük proteinli diyetler özellikle, böbrek veya karaciğer fonksiyonlarında azalma olanlara fayda sağlayabilir.

Ayrıca homosistinüri ve fenilketonüri gibi protein metabolizmasını etkileyen bozuklukları olan kişiler için de gerekli olabilir.

Bununla birlikte, düşük proteinli bir diyete devam etmek, sağlık sorunlarını ve beslenme eksikliklerini önlemek için dikkatli bir planlama gerektirir.

Ayrıca, düşük proteinli bir diyete başlamadan önce dikkate almanız gereken başka riskler ve potansiyel dezavantajlar vardır.

Düşük Proteinli Diyetin Sağlık Faydaları


Düşük proteinli bir diyetin faydaları, genellikle sağlıklı olanlardan çok  , belirli sağlık koşulları veya hastalıkları olan kişiler için geçerlidir.

Fazla protein tipik olarak karaciğer tarafından parçalanır ve böbrekler tarafından atılan üre adı verilen bir atık ürün üretir. Dolayısıyla protein alımının azalması, karaciğer ve böbreklerin iş yükünü hafifletebilir, bu da karaciğer hastalığı veya böbrek fonksiyon bozukluğu olan bireylerde  protein metabolizmasını geliştirmeye yardımcı olarak  ve kan dolaşımında üre birikmesini önleyerek fayda sağlar.

Kanda yüksek düzeyde üre olması, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı ve zihinsel durum değişiklikleri gibi semptomlara neden olur. Ayrıca kalp yetmezliği olanlarda tip 2 diyabet ve ölüm riski daha yüksek olabilir.

Protein alımını azaltmak özellikle, homosistinüri ve fenilketonüri gibi protein metabolizmasını etkileyen genetik bozuklukları olan kişiler için çok önemlidir. Bu bozukluklar spesifik amino asitlerin parçalanmasını bozar, bu nedenle protein alımını azaltmak semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar ayrıca düşük proteinli diyetlerin genel popülasyon için çeşitli sağlık yararları ile ilişkili olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bir incelemeye göre, orta yaşlı yetişkinlerde kısıtlı protein alımının, yaşam beklentisinin artması ve kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalık risklerinin azalması ile ilişkisi görülmüştür. Şüphesiz ki  sağlıklı yetişkinlerde protein kısıtlamasının potansiyel uzun vadeli faydalarını değerlendirmek için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Potansiyel Yan Etkiler


Protein, büyüme ve gelişme için çok önemli bir besindir. Vücudumuz bunu kaslarımızın, cildimizin ve kemiklerimizin temelini oluşturmak, önemli enzimler ve hormonlar üretmek, dokuları inşa etmek, onarmak için kullanır.

Çalışmalar, protein eksikliğinin, bağışıklık fonksiyonu, kas kaybı ve çocuklarda azalmış büyüme dahil sağlık üzerinde zararlı etkileri olabileceğini göstermektedir.

Protein eksikliğinin diğer olası semptomları arasında şişme, anemi, yağlı karaciğer hastalığı, saç dökülmesi ve azalmış kemik yoğunluğu bulunur.

Olası sağlık risklerinin yanı sıra, protein alımınızı azaltmak çok zor olabilir. Düşük proteinli bir diyetin uygulanması diğer beslenme ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olmak için dikkatli bir planlama gerektirecektir.  Bunun nedeni, yüksek proteinli gıdaların çok sayıda kalori ve anahtar mikro besin sağlamasıdır. Örneğin, sığır eti B vitaminleri, demir ve çinko bakımından zengindir, fasulye ise magnezyum, fosfor ve potasyum için iyi bir kaynaktır.

Düşük proteinli bir diyet uygularken, besin eksikliklerini önlemek için bu besinleri başka kaynaklardan aldığınızdan emin olmanız önemlidir.
Dolayısıyla düşük proteinli bir diyet her zaman doktor kontrolu altında uygvulanmalıdır. Potansiyel tehlikeleri ve sağlık riskleri nedeniyle, altta yatan bir sağlık durumunuz yoksa ve doğrudan tıbbi gözetim altında değilseniz, düşük proteinli bir diyet önerilmez.

Mader'in Düşük Proteinli Ürünleri

Mader, düşük proteinli diyet uygulayanların mahrum kalmaması gereken gıdaların markasıdır. Ürünler Sadece glutensiz ve düşlük proteinli üretim yapan özel tesislerde özel reçeteler ile hazırlanır.Alt Kategoriler