Glutensiz ve düşük proteinli ürünler +90 216 488 44 04
Glutensiz ve düşük proteinli ürünler 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsizdir.

Çölyak testlerinde umut verici gelişme

Araştırmacılar, geliştirilme aşamasında olan bir kan testinin , glütensiz diyetleri izleyen ancak çölyak hastası olmayan kişilerin ayırt edilmesinde doğru sonuçlar verdiğini bildirdiler

Çölyak hastalığını taramak için kullanılan temel kan testleri , glutene karşı bağışıklık cevabı tespit etmeye dayanıyor , ancak bu bağışıklık cevabı  glutenden kaçınan insanlarda yavaş yavaş kayboluyor..

Norveç, Oslo Üniversitesi Hastanesi sözcüsü Vikas K. Sarna, "Ne yazık ki, gluten hassasiyeti olan birçok kişi çölyak hastalığı için gerekli testleri yaptırmadan gluten diyetine başlıyor . Bu kişiler  daha sonra test için başvurduğunda  sekiz haftaya kadar günlük gluten yüklemesi ve ardından ince bağırsaktan (duodenum) alınan bir parçaya biyopsi uygulaması  prosedürü ile karşılaşıyorlar. Yeni  kan testi böyle prosedürün yerini alabilir" açıklamasını yaptı.

Yeni test, birey glutene maruz kalmasa bile,  gluten proteinlerini  hedef alan  bağışıklık hücrelerini tespit etmek üzere tasarlandı.

Sarna'nın ekibi, testi, çölyak hastalığı olan 62 hasta ve çölyak hastalığı olmayan ancak glutensiz diyeti yapan 19 kişi , çölyak hastalığı olan ve gluten içeren gıdalar tüketen 10 hasta ve normal beslenen 52 sağlıklı birey üzerinde  uyguladılar. Ayrıca karşılaştırma amacıyla bu katılımcılar üzerinde hali hazırda geçerli çölyak testlerini kullandılar.

Eski testler, glutensiz bir diyet uygulamayan 10 hastanın dokuzunda çölyak hastalığını  tespit ederken glutensiz bir diyeti uygulayan 62 hastanın sadece dördünde çölyak hastalığını tespit edildi.

Yeni test, karşılaştırıldığında, çölyak hastalığı olan hastaları çölyak hastalığı olmayan fakat halen glutensiz diyetleri takip eden insanlardan % 96'lık doğruluk payı ile ayırt etti.

Diğer yandan sağlıklı bireylerden gluten içeren gıdaları tüketen   çölyak hastalarının ayırt edilmesi % 95 'lik doğruluk oranı ile başarıldı.

Sarna, "Testimizin, glütene duyarlı kişilerde çölyak hastalığının teşhisini onaylamak yerine, reddetmek  için daha güçlü olduğunu hesapladık. Her ne kadar bu alanda daha ilave araştırmalara ihtiyaç duyulsa da, testin glutensiz bir diyetle yaşayan  insanlarda çölyak hastalığının dışlanması için kullanılmasını öneriyoruz. Klinik teşhisi olmayan ancak glutensiz bir diyet uygulamakta olan kişiler için  büyük bir test talebi olmasına rağmen, bu yeni  testin ticari kullanım için henüz uygun  olmadığını belirtmek önemlidir , İncelememizdeki umut verici bulguların yakın gelecekte bu testin kamuoyunda kullanılmasına izin verilmesini ve daha fazla araştırmanın yanı sıra ticari girişimleri  de başlatabilmesini sağlayacağını düşünüyorum" dedi. 

Serna yeni test teknolojisine  ilişkin patent başvurusunda bulunulduğunu ve  bu çalışmadaki klinik araştırmaların Norveç Araştırma Konseyi tarafından karşılandığını bildirdi.

  • +90 216 488 44 04
  • 09:00 - 18:00
  • FSM Form Sağlık ve Medikal Ürünler Ltd. Şti. Karlıktepe Mah. Çeşme Cad. No:10/2 Kartal İstanbul
Mader