Glutensiz Sandviç Ekmeği

Belki de şimdiye kadar yediğiniz en iyi, en yumuşak glutensiz sandviç ekmeğini yapmak üzeresiniz ! Yapması Kolay ve Lezzetli… Glutensiz ekmeğin tadını çıkarmanın tam zamanıdır, haydi başlayalım!

Malzemeler:

Maya Karışımı

1½ Bardak Su veya Süt (veya Süt Alternatifi)
3–4 yemek kaşığı Bal, Şeker veya diğer Doğal Tatlandırıcılar
2½ Çay Kaşığı Kuru Aktif Maya (Mayalarınızın taze ve canlı olduğundan emin olun)

Kuru Karışım

3 Bardak Mader’in Glutensiz Un Karışımı
4 çay kaşığı Mader Glutensiz Kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
İsteğe bağlı olarak: İstediğiniz tatlı veya tuzlu aromaları karıştırın (tarçın vs.)

Islak Karışım:

2 çay kaşığı elma sirkesi veya limon suyu
¼ Bardak Zeytinyağı
2 Büyük Yumurta (Ya da 2 çay kaşığı Mader Düşük Proteinli Yumurta İkamesi )

Hazırlanışı:

Sütü dokunabileceğiniz sıcaklığa kadar ısıtın. Ne sıcak ne soğuk olmalı. İçinde balı eritin ve mayayı koyun. Bir kenarda 10 dakika kadar bekletin.
Kuru Karışım malzemelerini küçük bir kapta harmanlayın. Islak karışım bileşenlerini de mikseriniz ile birkaç saniye karıştırın ve kenarda beklettiğiniz mayalanmış sütü ilave ederek bir kaç saniye daha karıştırın. Kuru karışımı ekleyin orta dereceden biraz yüksek ateşte yaklaşık 3 dakika pişirin. Hamur ıslak ancak sert ve yapışkan hale gelecektir.
 9 × 5 ölçüdeki ekmek kalıbınızı yağlayın ve unlayın. Ya da buna gerek bırakmayan özel kalıplar kullanabilirsiniz. Fırınınızı 190C° ‘de ısıtın.
Elde ettiğiniz karışımı kalıba dökün ve üstünü ıslak parmak ya da spatula ile düzeltin. Fırın ısınırken kalıbınız sıcak bir ortamda beklesin.
Önemli: Hamuru çok fazla kabartmayın oda sıcaklığınıza göre yaklaşık 20-30 dakika beklesin Kalıptan taşmasın. Glutensiz ekmek hamurları yapılarını muhafaza edemez, sürekli kabarırlar ve uzun süre kabartılırlarsa ya da kalıba çok fazla doldurulursa taşar veya çökerler. Bu husus glutensiz ekmek yapımında çok önemlidir. Hamurun pişerken de kabarmasına izin verilmelidir. Bu zamanlamayı iyi hesaplarsanız muhteşem ekmekler yapabilirsiniz. Hamur yeteri kadar fırından önce kabarmalı , kalan kabarma sürecini fırının içerisinde tamamlamalıdır.
Ekmeğinizi takip ederek yaklaşık 35 dakika kadar pişirin eğer üst tarafı çok çabuk kararıyorsa üstünü folyo ile örtebilir ve tekrar pişirmeye devam edebilirsiniz. Ekmeğinizi fırından çıkarınca kalıpta bırakmayın en fazla 1 -2 dakika içerisinde dikkatlice çıkarıp soğuyacağı bir yere koyun. Kesmeden önce tamamen soğumuş olmasına dikkat edin . Farklı kalıplar kullanarak pizza ve hamburger ekmekleri de deneyebilirsiniz . Afiyet olsun

Glutensiz Sandviç Ekmeği